top of page

EFOP-1.3.5.-16-2016-00228

„Én és az én házam népe…” - Társadalmi szerepvállalás erÅ‘sítése a közösségek fejlesztésével

Klasszikus értelemben véve az önkéntesség a közösségi gondoskodás, a társadalmi szolidaritás – s ezen belül a karitatív tevékenység – az emberiség fejlÅ‘désének alapértékei közé tartozik. Az önkéntességben juthat kifejezésre az állampolgári elkötelezettség és felelÅ‘sségvállalás. Az önkéntes tevékenység olyan humán erÅ‘forrás, amely egyrészt hozzájárul társadalmunk erkölcsi, szociális, kulturális fejlÅ‘déséhez, másrészt a gazdaság – nemzeti jövedelemben mérhetÅ‘ – erÅ‘södéséhez.


Az önkéntes tevékenység elÅ‘segítheti új ismeretségek, barátságok kialakulását, hozzájárulhat egy szélesebb kapcsolati tÅ‘ke kialakításához, a megismerés révén csökkentheti az elÅ‘ítéleteket, erÅ‘sítheti az egymás iránti elfogadást, az önismeret fejlÅ‘dését. Új kihívásokat, gyakorlati tudást és tapasztalatgyűjtést, a munka világába történÅ‘ bekapcsolódás lehetÅ‘ségét jelentheti.  
Annak érdekében, hogy az önkéntesség, e jelentÅ‘s társadalmi erÅ‘forrás a közcélok elérése érdekében is mind hatékonyabban mozgósíthatóvá váljon, megalkotásra került a közérdekű önkéntes tevékenységrÅ‘l szóló törvény, melyet az Országgyűlés 2005-ben fogadott el (a közérdekű önkéntes tevékenységrÅ‘l szóló 2005. évi LXXXVIII. törvény).


2014 tavaszán készült el az önkéntesség magyarországi helyzetét felmérÅ‘ országos reprezentatív kutatás. Ennek adatai alapján 2013-ban a 18 év feletti magyar lakosság csaknem egyharmada végzett önkéntes tevékenységet, több mint 4 százalékponttal meghaladva a 2011-es arányokat.


Az életkor növekedésével csaknem párhuzamosan csökken az önkéntesek aránya: a 18-29 évesek 40%a, a 30-39 évesek 35,4 %-a, a 40-49 évesek 36,2 %-a végzett önkéntes tevékenységet, míg az 50-59 éves megkérdezettek 30 százaléka, a 60 évesnél idÅ‘sebb lakosságnak pedig már csak negyede. Az önkéntes tevékenységet végzÅ‘k közel kétharmada (64,2 százalék) alkalmi jelleggel önkénteskedik. Az alkalmi önkénteskedés azonban többnyire nem egyszeri alkalmat jelent az évben (a válaszadók alig 3 százalékánál egyszeri).

​

A szerzÅ‘dött támogatás összege 25 000 000 forint, mely 100%-os intenzitású támogatás; a projekt tervezett befejezési dátuma 2021.01.31.

​

AlapvetÅ‘ célok: 

​

A helyi igényekre, lehetÅ‘ségekre reflektálva új formalizált vagy nem formalizált kisközösségek létrehozása vagy a már létezÅ‘ kisközösségek kapacitásainak és aktivitásának, szervezÅ‘ erejének fejlesztése, a kisközösségek szervezett programjai tárházának bÅ‘vítése a társadalmi integráció és együttműködés területein,

​

Az önkéntességre való hajlandóság növelése, az önkéntes tevékenység általános társadalmi megbecsültségének emelése és ezzel együtt az önkéntesség helyi/térségi szintű népszerűsítése konkrét önkéntes programok megvalósítása.

 

A társadalmi felelÅ‘sségvállalás erÅ‘sítése, a generációk közötti együttműködés és kapcsolat javítása, a családok és a társadalmi összetartás erÅ‘sítése, civil társadalom megerÅ‘sítése, társadalmi integráció és társadalmi szolidaritás megerÅ‘sítése.

bottom of page