top of page

EFOP-1.2.2-15-2016-00015

Egy ifjú pedig követé Å‘t" - programok fiataloknak a Kötegyáni Református Egyházközségben

A 2012. évi adatok alapján a magyar lakosság mintegy 18 %-a, több mint 1,8 millió fiatal tartozik a 15-29
éves korcsoportba. A területi megoszlást tekintve látható, hogy a korcsoport az országos átlaghoz képest
felülreprezentált az Észak-magyarországi és Észak-alföldi régiókban, míg Budapesten az átlag alatti.
Ugyanakkor hazánkban Budapesten és a megyei jogú városokban koncentrálódik a fiatalokra irányuló
szabadidÅ‘s szolgáltatások jelentÅ‘s része. A kisebb, vidéki településeken a fiataloknak jóval kevesebb
lehetÅ‘ségük van az érdeklÅ‘dési körüknek, életkoruknak megfelelÅ‘ programokból választani, azonos
érdeklÅ‘désű kortársakkal közös programokban részt venni.

​

A 15-29 évesek szabadidÅ‘s tevékenységei körében az elmúlt évtizedben ugyan a televíziózás helyett a
számítógép- és internethasználat kapott hangsúlyt, azonban mindkét tevékenységrÅ‘l elmondható, hogy
inkább passzív „fogyasztást” jelent, semmint tudatos, aktív cselekvést, tehát a szokások változásával nem
emelkedett az aktív szabadidÅ‘ eltöltési módok aránya. Hétvégenként csupán minden tizedik fiatal szokott
kirándulni vagy túrázni, és mindössze a 15-29 évesek néhány százalékára jellemzÅ‘, hogy valamilyen
alkotó, művészi tevékenységet végez szabadidejében. Az aktív, közösségi tevékenységek hiánya a
fiatalok késÅ‘bbi életpályájára is kihatással van, megnehezíti felnÅ‘ttkori szocializációjukat, munkaerÅ‘-piaci
elhelyezkedésüket is.

​

A konstrukció alapvetÅ‘ célja a kevésbé fejlett régiókban élÅ‘ fiatalok sikeres társadalmi integrációjának
elÅ‘segítése képességeik kibontakoztatásával és közösségi aktivitásuk erÅ‘sítésével, bevonva Å‘ket az aktív
közreműködésüket igénylÅ‘ közösségi programokba, önkéntes tevékenységekbe. A külhoni szervezetek
bevonása hozzájárul a magyar ifjúsági együttműködések fejlÅ‘déséhez a határra való tekintet nélkül.
A felhívás további célja, hogy a projektek szakmai megvalósítása is minél nagyobb mértékben önkéntesek
bevonásával valósuljon meg. Ennek költségcsökkentÅ‘ hatása mellett társadalmi hasznossága is jelentÅ‘s,
mivel a résztvevÅ‘k a késÅ‘bbiekben akár a program keretein kívül is vállalkoznak olyan tevékenységre,
amelyhez érdekük – közvetlen módon – nem kötÅ‘dik. A köz és a közösség érdekében végzett önkéntes
munka jelentÅ‘s megtakarításokat eredményezhet a helyi közösségek számára. A benne tevékenykedÅ‘
személyek sokkal jobban magukénak érezhetik a feladatok megoldását, a közösségek összetartása is
erÅ‘södhet. Az önkéntesség hozzájárul az öngondoskodás szemléletének elterjesztéséhez, és az alulról
építkezÅ‘ megoldások, mint szemléletmód kifejlÅ‘déséhez. Az önkéntesség mindezeken felül egyben a
társadalmi integráció egyik lehetséges hatékony eszköze, amely hozzájárulhat az elÅ‘ítéletek
kialakulásának csökkenéséhez is.

​

A felhívás hozzájárul a fiatalok aktív társadalmi szerepvállalásához, segíti a szolidáris, cselekvÅ‘képes és
önfenntartó informális helyi közösségek létrejöttét és közvetve, például az önkéntes tevékenységek által
segíthet megerÅ‘síteni a társadalmi szolidaritást és kohéziót.

​

A szerzÅ‘dött támogatás összege 25 000 000 forint, mely 100%-os intenzitású támogatás; a projekt tervezett befejezési dátuma 2020. 01.15.

​

​
A projektben megvalósuló fejlesztések általánosítható tapasztalatai

 

Színházi és nevelési program

A projekt során a Kötegyánban, a református gyülekezethez szorosabban vagy lazábban kapcsolódó fiatalok és gyermekek, valamint igény szerint családjaik számára rendszeres drámaórákat és színjátszó órákat tartottunk.

A drámafoglalkozások célja volt, hogy olyan új közösségek jöjjenek létre, melyekben a fiatalok nem csak új ismeretségeket, barátokat szereznek, de kulturális- és szépérzékük is fejlÅ‘dik, valamint műveltségi szintjük is növekszik. A program ezen felül lehetÅ‘séget nyújtott a generációk együttműködésének elÅ‘segítéséhez is, az alkotó, kreatív együttes munka során a résztvevÅ‘k a közös cél elérésének érdekében a konfliktus kezelés hatékony módjait is elsajátíthatták, szinte észrevétlenül, közösségi tevékenység keretében. A színházi alkotó folyamat alapanyaga a nyelv és az emberek közötti interakció, éppen ezért nem elhanyagolható elÅ‘ny volt a résztvevÅ‘k részére a szókincs bÅ‘vülése, illetve az irodalom megkedvelése. Az „olvasóvá nevelés” egyik fontos eleme is volt ez a munka.

A település lakóinak anyagi helyzete korábban nem tette lehetÅ‘vé a rendszeres színházba járást, pedig igény volt rá. A projekttel a különbözÅ‘ korosztályokat nemcsak értÅ‘ olvasóvá, színházlátogatóvá kívántuk fejleszteni, hanem esélyt kívántunk nekik biztosítani a bezárt otthoni világukból a közösséghez tartozásra. A program által csökkent a fiatalok médiafüggÅ‘sége, illetve a színházi, illetve irodalmi kultúra aktív és értÅ‘ felhasználójává váltak.

A drámaórák során a résztvevÅ‘ fiatalok betekintést kaphattak a magyar drámairodalom sokszínű világába, valamint a közös drámaolvasás élményét is megélhették. A klasszikus drámák, illetve egyéb színdarabok mellett bibliai témájú, illetve erkölcsi kérdéseket boncolgató műveket is feldolgoztunk, melyek megvitatásával új megvilágításba helyezhettük akár hétköznapi, mindenkit érintÅ‘ erkölcsi kérdéseket, és azok helyes megoldását is.

A projekt keretében színházjegyeket és bérleteket vásároltunk a célcsoport számára, ezzel is elÅ‘segítve a műértÅ‘ és színházszeretÅ‘ közösség nevelését.

 

Alternatív szombat esték – Együtt lenni jó, Együtt ünnepelni jó, Egymásra figyelni jó

A programok az „Alternatív szombat esték”-hez három kisebb altémán keresztül kapcsolódnak, melyek az alábbi neveket viselik: „Együtt lenni jó”, „Együtt ünnepelni jó”, valamint „Egymásra figyelni jó”.

A programelem megvalósítása által a családi rendszer megerÅ‘sítését, a testmozgás és fizikai aktivitás fontosságát, a felelÅ‘s szülÅ‘vé válás folyamatát, valamint a szülÅ‘i készségek fejlesztését szolgáló univerzális, célzott programokat kínáltunk a községünkben élÅ‘ családoknak. A program által fÅ‘leg a káros szenvedélyektÅ‘l való indirekt elterelésre, valamint a családokkal végzett közös munkára fektettük a hangsúlyt.

Az események fÅ‘ célja volt emellett a családhoz, a hagyományokhoz és a településhez való kötÅ‘dés erÅ‘sítése, így védve a célcsoportot a manapság igen gyakori, a családot mint egységet, valamint a fiatalságot mint korosztályt fenyegetÅ‘ veszélyektÅ‘l.

 

Tematikus egészségnapok

Ezen programok megvalósításával a célunk az volt, hogy a projektbe bevont minden  településen legyenek olyan direkt elterelést szolgáló, valamint az egészséges életmód megismertetését és elterjesztését szolgáló programok, melyek kiemelt célja a szélesebb rétegeket is megszólító figyelemfelhívás és szemléletformálás.

Úgy gondoljuk, hogy a „betegség pillanatnyi hiánya” önmagában nem elég ahhoz, hogy valakire azt mondhassuk, „egészséges”. Az egészség nem a betegség hiánya, hanem a testi, lelki, szociális jól-lét állapota, melyben nagy szerepet kap az egészséges táplálkozás, az aktív szabadidÅ‘ eltöltés, a mindennapos testmozgás, a személyi higiéné, a lelki egyensúly megteremtése, az egészséges és biztonságos környezet kialakítása, valamint az egészségkárosító magatartásformák elkerülése.

A tematikus egészségnapok keretében ezért megszervezésre kerültek a bevont települések fiataljaira fókuszáló egészségnapok a függÅ‘ségek, és az egészséges életmód témájában.

 

Tan-túra

Mivel a családok anyagi lehetÅ‘ségei igen korlátozottak, így a gyermekeken, fiatalokon keresztül tettünk lépéseket a művelt vidéki ember szemléletének kialakításában.

A tanulás leghatékonyabb módja a „hallom” mellett a „látom” és „megtapasztalom”. Szakmai hitvallásunk, hogy ez a három módszer, egymást kiegészítve működik igazán jól, egyik sem válthatja ki a másikat. Ezt a szemléletmódot képviseli Tan-túra programunk is.

Határainkon belül és kívül olyan települések vesznek körül bennünket, melyek számos látnivalóval és érdekességgel szolgálhatnak minden résztvevÅ‘ számára. Olyan lehetÅ‘ségeket kívánunk fiataljainknak nyújtani ezen programelem segítségével, melyben a falu 50 km-es körzetében lévÅ‘ kulturális javakkal, közgyűjteményekkel, kiállításokkal ismerkedhettek meg úgy, hogy azokat saját világlátásukba is integrálni tudják, emellett pedig minden programot úgy kívántunk megszervezni, hogy témájában illeszkedjen a nemzeti és egyházi ünnepek láncára felfűzött programsorozatainkhoz is („Együtt ünnepelni jó”).

MeggyÅ‘zÅ‘désünk, hogy a program segítségével erÅ‘síthettük a fiatalokban a helyi identitás érzését, valamint a helyi és történelmi értékek megbecsülését. Megmutattuk az itt élÅ‘ ifjúság számára, hogy milyen értékes a Sarkadi kistérség, és mennyi lehetÅ‘séget tartogathat számukra ez a vidék. Célunk volt, hogy ezzel is csökkentsük elvágyódásukat a térségbÅ‘l.

 

„Helyi értékeink” akadályverseny

A program legfÅ‘bb célja volt a helyi szokások, kulturális értékek megismerése, a helyi művészek munkásságának elismerése, valamint a Magyarországon élÅ‘ és külhoni magyar fiatalok közötti minél jobb kapcsolatok kialakítása.

 

Önkéntesek iskolája

Az „Önkéntesek iskolája” tréninget abból a célból kívántuk megvalósítani, hogy a projektben önkéntes tevékenységet végzÅ‘ fiatalokat professzionális ismeretanyaggal lássuk el az önkéntességre való felkészülésük során.

Hiszünk abban, hogy ha valamit a lelkesedés mellett még hozzáértÅ‘en is végzünk, az egyrészt sokkal nagyobb sikerélményt jelent az adott személynek, másrészt hatványozottan megnöveli a végzett munka hatékonyságát is. A résztvevÅ‘ fiatalokat fÅ‘ként a 15-25 éves korosztályból szólítottuk meg. Célunk volt, hogy a résztvevÅ‘ket bevezessük az önkéntesség világába, és közülük minél többeket hosszú távon is az önkéntes tevékenység áldásos útjára tereljünk.

 

Tündérkert program

A Tündérkert mozgalom célja olyan hazai értékek megmentése és megÅ‘rzése, melyek ma már ritkaság-számba mennek. Emellett új alapokat teremt a közösségekben, és képes elültetni a fiatal generációkban a helyi és hazai értékek, valamint a kétkezi, látható eredményeket produkáló munka szeretetét.

 

Merre tovább tematikus nap (pályaorientációs nap)

A „Merre tovább?” fantázianévre hallgató projektelem célja volt, hogy segítséget nyújtson a pályaválasztás (középiskolai és felsÅ‘oktatási felvételi) elÅ‘tt álló fiatalok számára a pálya- és szakmaválasztáshoz kapcsolódó információk megszerzésében, valamint a megfelelÅ‘ szakmai és pályacél kialakításában. A rendezvény célja volt másrészt a figyelemfelkeltés is, amely arra irányult, hogy bemutassa ezen hátrányos helyzetű régió fiataljainak, hogy a szakképzettség és a magasabb szakmai és iskolai végzettség megszerzésének milyen esélyt növelÅ‘ hatásai vannak a munkaerÅ‘piacon.

A rendezvény tehát elsÅ‘dleges céljaiként a fiatalok felelÅ‘sségteljes pályaorientációs döntéseit segíti elÅ‘, másrészt pedig, indirekt módon hozzájárul a térség hosszú távú fejlÅ‘déhez is.

Tematikus elÅ‘adásokat hallgathattak meg az érdeklÅ‘dÅ‘k többek között a különféle szakmák, szakterületek elÅ‘nyeirÅ‘l, hátrányairól és ismérveirÅ‘l; a pályaválasztási döntést befolyásoló tényezÅ‘krÅ‘l, a felvételi pontrendszerek számításáról, a felvételi menetérÅ‘l, valamint túltelített és hiányszakmákról stb.

 

Híd a határkövek felett tábor

A tábor alapcélja a megvalósításba bevont mikro régió, valamint az elszakított határterületeken élÅ‘ fiatalok kapcsolatainak erÅ‘sítése volt egy, a EFOP-1.2.2-15 felhívásban nevesített tématerületeknek megfelelÅ‘ komplex szakmai program megvalósításában.

A tábor részcéljai igen sokrétűek voltak, melyeket egy-egy tábori nap programjai köré fűztünk fel. Kiemelt célok voltak a hazai és határon túli fiatalok közötti kapcsolatok erÅ‘sítése; a környezetvédelem és a környezet megóvásának fontosságára való figyelemfelhívás; a helyi kultúra és művészetek megismerése; a sport és az egészséges életmód fontosságának hangsúlyozása; valamint a társadalmi érzékenyítés.

bottom of page